Oszczędzanie – rób to z głową!

Oszczędzanie to tak naprawdę nie lada wyzwanie. Każdego z pewnością kusi, aby spożytkować nadmiar środków, niekoniecznie w dobry sposób. Z myślą o przyszłości i niechybnej „czarnej godzinie” warto jednak rozpocząć oszczędzanie już teraz, a by w sytuacji kryzysowej nie martwić się brakiem pieniędzy. Tak naprawdę oszczędzać można na wiele sposobów, a jednym z najpopularniejszych jest z pewnością lokata bankowa.

Czym jest lokata?

Lokata jest to umowa między bankiem a klientem. Klient wpłaca do banku określoną kwotę i oczekuje, że po umówionym czasie, na przykład roku, otrzyma wpłaconą kwotę wraz z należnymi odsetkami. W czasie trwania umowy bank inwestuje powierzone pieniądze i dowolnie nimi dysponuje, aby po upływie czasu określonego w umowie wypłacić pieniądze klientowi. Dzięki takiemu zabiegowi lokata stanowi doskonałe zabezpieczenie przed skutkami inflacji. Zgromadzone odsetki co prawda niekoniecznie będą wysokie, ale pokryją różnice wynikłe ze spadku siły nabywczej pieniądza. Dopiero w przypadku otworzenia lokaty o wysokim oprocentowaniu, wpłacając duży kapitał, można liczyć na prawdziwe zyski. Przykładowo, lokata oprocentowana 4,5% w skali roku, przy wpłacie 500000 zł, da zysk około 22500 zł! Nie uwzględniając oczywiście podatku. Warto jednak rozważyć taką opcję. Typowa, standardowa lokata nosi miano terminowej. Czas jej trwania jest różny, od miesiąca do roku lub dłużej. Zakładając lokatę powiedzmy kwartalną, należy jednak dokładnie zwrócić uwagę na szczegółowe informacje. Musimy uważać, aby nie chwycić się na haczyk i obietnicę szybkiego, wysokiego zysku. Oprocentowanie lokaty zawsze jest podawane w skali roku, a nie czasu trwania lokaty! Wiele osób może więc poczuć się rozczarowanych faktem, iż na lokacie kwartalnej, 4%, przy wpłaconych 10000 zł, zyskały „jedynie” 100 złotych zamiast 400 złotych.

A może overnight?

Sporą popularnością cieszą się lokaty jednodniowe lub lokaty overnight. Ich podstawową zaletą jest fakt, iż lokata taka jest aktywna wyłącznie przez kilka godzin dziennie, najczęściej w nocy, podczas gdy w ciągu dnia klient ma stały dostęp do swoich środków. Po zakończeniu dnia roboczego, przykładowo o godzinie 16.00, pieniądze przekazane na lokatę zaczynają być przez bank odpowiednio inwestowane, aby przed 9.00 rano następnego dnia wrócić na konto klienta z wypracowanym dodatkiem. Taka forma inwestowania i oszczędzania jest wskazana zwłaszcza dla firm, kiedy trudno jest „zamrozić” na lokacie dużą sumę pieniędzy. W przypadku lokaty overnight nie ma takiego problemu – w najbardziej potrzebnym czasie dnia kapitał jest dostępny.

Zobacz także:  Lokaty bankowe jak dobrze wybrać

Co innego?

Dla osób dysponujących sporym kapitałem dobrym rozwiązaniem jest lokata rentierska. W niej to wypracowane odsetki są przekazywane klientowi w regularnych odstępach czasu, na przykład co miesiąc, zamiast jako jedna kwota po zakończeniu lokaty. Przy odpowiednio wysokiej wpłacie odsetki te stanowią pokaźną sumę, zasadniczo wzbogacającą codzienne rachunki.

Powiązane artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.