Pętla kredytowa jest zjawiskiem dość częstym i powszechnym. Dzieje się tak ponieważ zazwyczaj kredytu potrzebują ludzie, którym brakuje pieniędzy. Oczywiście dużą rolę odgrywa tutaj zdolność kredytowa, możesz ją sprawdzić tutaj: kalkulator kredytowy 17bankow.com. Dlaczego tak się dzieje? 

Kredyty to nie pożyczki

Istnieje kilka zasadniczych różnic pomiędzy kredytami i pożyczkami. Główna różnica polega na tym że kredyty udzielają zawsze banki, które są nadzorowane prze nadzór finansowy. Dlatego też między innymi oprocentowanie kredytów jest ograniczone i nie może przekraczać czterokrotności ustalonych stóp procentowych. Jako że oprocentowanie kredytów jest znacznie niższe niż pożyczek często zwanych chwilówkami, osoby ubiegające się o nie często są poddawani bardziej skomplikowanej procedurze weryfikacji zdolności kredytowej. Na poziomie weryfikacji zawsze jest odsiewana znaczna część osób, które prawdopodobnie w przyszłości nie spłaca swoich zobowiązań, dlatego też osoby biorące kredyt znacznie rzadziej wpadają w pętlę kredytową niż osoby biorące pożyczki. W tym drugim przypadku sytuacja wygląda inaczej. Oczywiście osoby tez są w pewnym stopniu badane pod kątem zdolności spłaty, jednakże już dzisiaj jest dostępnych wiele pożyczek na sam dowód osobisty. Oprocentowanie takich pożyczek jest znacznie wyższe. Najczęściej pożyczki takie biorą osoby, które nie mogą dostać kredytu w banku ponieważ nie mają zdolności kredytowej, a skoro nie mają zdolności kredytowej to prawdopodobnie nie będą w stanie samodzielnie spłacić pożyczki. Zjawisko wpadania w pętlę kredytową prze osoby biorące pożyczki jest dość częste.

Czym jest pętla kredytowa?

Zjawisko pętli kredytowej stosunkowo łatwo wyjaśnić. Zazwyczaj pożyczki czy kredyty są brane przez osoby nie posiadające wystarczającej ilości pieniędzy na dany cel. W przypadku inwestycji bardzo często nie ma się czego bać, znacznie gorzej jest w przypadku konsumpcji. Wówczas z braku pieniędzy trzeba wziąć pożyczkę z myślą o przyszłej poprawie sytuacji. Niestety bardzo często bywa że sytuacja się nie poprawia, tak więc pojawia się przymus wzięcia kolejnej pożyczki na spłatę poprzedniej. Pożyczki są dość wysoko oprocentowane dlatego też jeśli sytuacja powtórzy się kilkukrotnie, pożyczkobiorca nie ma zbyt wysokich szans na samodzielną spłatę wszystkich pożyczek. I to jest właśnie zjawisko pętli kredytowej lub inaczej nazywanej pętli pożyczkowej. Ze względu na rosnącą ilość osób tkwiących w takiej pętli powstała nowa możliwość, upadłości konsumenckiej. Na zachodzie upadłość konsumencka działa dość sprawnie, w Polsce niestety jeszcze dość daleko ponieważ rocznie przechodzi kilka procent wniosków o upadłość konsumencką i jest to kilkuset szczęśliwców, co daje wynik niezbyt dobry.