Kredyty gotówkowe są coraz bardziej popularne. To wielkie zainteresowane tego rodzaju kredyty bierz się z niesamowicie prostej konstrukcji kredytu gotówkowego. Proces jest krótki i prosty wiąże się tylko z analizą zdolności kredytowej oraz historii kredytowej kredytobiorcy. Należy też zauważyć że coraz więcej banków przyznaje kredyt gotówkowy tylko na podstawie historii kredytowej. Aby się o niego ubiegać wystarczy tylko posiadać dowód osobisty i w terminie spłacać wszystkie inne kredyty, wówczas każdy bank będzie skłonny pożyczyć nam określoną kwotę pieniędzy bez badania zdolności kredytowej. Są to tak zwane kredyty gotówkowe na dowód.

kredyty a kryzys finansowy

W prawdzie panujący kilka lat temu kryzys finansowy wpłyną dość mocno na decyzję banków w sprawie udzielania kredytów, jednak kryzys ten był kojarzony przede wszystkim z nieruchomościami dlatego banki w pierwszej kolejności zaostrzyły procedurę przyznawania kredytów hipotecznych. Praktycznie nie się nie zmieniło w przypadku kredytów gotówkowych i są one dla banków nadal jednym z głównych źródeł przychodów.

Rodzaje kredytów gotówkowych

Definicja kredyt gotówkowy jest bardzo ogólna i nie jest ona żadnym jednoznacznym określeniem kredytu. Kredyt gotówkowy możemy podzielić na kilka rodzajów. Pierwszy z nich to kredyt konsumpcyjny, inny rodzaj to limity kredytowe w rachunkach oszczędnościowo - rozliczeniowych, oraz kredyt na kartach kredytowych i pożyczki hipoteczne. Mimo tego że podział jest tak różnorodny wszystkie te kredyty mają jedną wspólną cechę, wszystkie te kredyty możemy przeznaczyć na dowolny cel. W momencie ubiegania się o kredyt gotówkowy nie musimy określać się na co będzie on przeznaczony. Innym plusem tego kredytu jest jego zabezpieczeniem jest weksel in blanco, a coraz częściej również ubezpieczenie kredytu. Tylko w przypadku pożyczek hipotecznych musimy posiadać nieruchomość która będzie zabezpieczeniem tego kredytu. Kredyty gotówkowe możemy otrzymać już w ciągu jednego dnia, a decyzja może być podjęta w ciągu kilkunastu minut, pod warunkiem, że dopełnimy wszystkich niezbędnych formalności.

Wady kredytu gotówkowego

Niestety podobnie jak wszystkie inne kredyty ten również posiada wady. Ceną za prostą konstrukcje i szybkie otrzymanie jest zdecydowanie większe oprocentowanie niż w przypadku innych kredytów. Warto więc korzystać z nich ostrożnie, z rozwagą i tylko wtedy kiedy faktycznie nie mamy innego wyjścia, inaczej bardzo łatwo popaść w spiralę zadłużenia. O ten rodzaj kredyt możemy ubiegać się w każdym banku ponieważ jest on podstawowym produktem oferowanym przez banki.