Zabezpieczenia i kredyty w logistyce i transporcie

Akredytywa jest instrumentem finansowym używanym do zabezpieczenia płatności na rzecz określonej partii przy produkcji określonych dokumentów potwierdzających wysyłkę towarów. Listy kredytowe są zazwyczaj wymagane przez zagranicznych dostawców w celu złagodzenia pewnego ryzyka związanych z obrotem na koncie.

Chociaż mogą one być używane w handlu wewnątrz jednej firmy w pewnych okolicznościach to akredytywa dają również kupującemu pewien element pewności, że nie będzie płatności za produkt, który nie został dostarczony lub nie spełnia warunków ich zamówienia. Akredytywa są wydawane przez bank i dane są zwykle firmie, która będzie beneficjentem (zazwyczaj dostawcą), powinna jednak określać dokumenty, które muszą zostać przedstawione i określić kwotę do zapłaty i datę wygaśnięcia akredytywy.

Dokumenty wysyłkowe

Dokumentami wymaganymi są zwykle takie, które wymagają dowodu przemieszczania towarów oraz jakości i ilości dostarczonego produktu. Akredytywy mają znaczenie nie tylko w transporcie morskim, ale mogą być równie wykorzystywane do transportu towarów lotniczych i drogowych.

Zwykle organ udzielający takiej pożyczki może zażądać dokumentów potwierdzających zapakowanie towaru i może wymagać wielu kopii dokumentów. Zwykle wymagane są faktury. Kupujący może zażądać jakiejś formy certyfikatu inspekcji. Może to być wydane przez niezależny inspektorat taki jak departament rządowy lub może być przez kupującego zamorskiego agenta. Te pierwsze mogą być wymagane przy przywozie produktu, np. zgodność z normami bezpieczeństwa, a ta ostatnia może być zobowiązana do zapewnienia nabywcy większej pewności, że produkt jest odpowiedni do przeznaczenia i zgodny co do jakości handlowej.

Następnie można zażądać dokumentacji dowodzącej przesyłki produktu. W przypadku transportu morskiego mogą to być konosamenty. List przewozowy to dokument wydany przez firmę żeglugową, poświadczającą otrzymanie towarów (zwykle w pojemnikach) na określonym statku w celu dalszego przeniesienia do określonego miejsca przeznaczenia. W przypadku transportu lotniczego zazwyczaj wymagane są rachunki za drogę powietrzną, zapewniając podobne dowody załadunku na samolot. W przypadku transportu drogowego będą wymagane dokumenty potwierdzające transport drogowy.

Zobacz także:  Dobrze że można skorzystać z kredytu gotówkowego

Akredytywa może dodatkowo zażądać od innych dokumentów. Pomimo dodatkowego bezpieczeństwa listów kredytowych istnieje nadal ryzyko dla dostawcy, jeśli fundusze nie są dostępne od banku emitującego w ramach rozliczenia kredytu. W związku z tym w niektórych przypadkach sprzedawca może zażądać potwierdzenia akredytywy przez bank lokalny. W celu potwierdzenia akredytywy lokalny bank zobowiązuje się zapłacić i ponosi ryzyko finansowe.

Z tego względu kredyty mogą być użyteczne dla kupującego i sprzedającego, ale nabywca będzie musiał dostarczyć środki do swojego banku lub mieć możliwość otwarcia akredytywy na rzecz swojego dostawcy. Może to stanowić problem dla nabywcy.

Powiązane artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.