Masz dużo zobowiązań i raty zaczynają stanowić już pewne obciążenie domowego budżetu? Możesz zamienić swoje kredyty w jeden, z niższą ratą. W jaki sposób to zrobić? Możesz skorzystać z kredytu konsolidacyjnego. Musisz jednak pamiętać o kilku rzeczach, żeby nie narobić sobie niepotrzebnych kłopotów.
Jak działa kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny jest udzielany na ściśle określony cel. W tym przypadku jest to spłata innych zobowiązań kredytowych. Jeżeli więc mamy kilka kredytów, karty kredytowe, debety w koncie, a nawet pożyczki w instytucjach pozabankowych, wówczas możemy je spłacić przy pomocy tego kredytu. W praktyce działa to tak, że nie otrzymujemy środków na własny rachunek bankowy, a podajemy numery kont do spłaty poszczególnych zobowiązań. Bank udzielający kredytu konsolidacyjnego przelewa środki bezpośrednio do tych instytucji, więc nie musimy tego robić osobiście.
Czy samo przelanie środków na rachunek kredytowy zamyka zobowiązanie?
Bardzo wiele osób popełnia podstawowy błąd. Uważają oni, że sam fakt, iż pieniądze trafiają na rachunek danego kredytu, powoduje jego zamknięcie. Otóż tak nie jest. Żeby całkowicie zamknąć całe zobowiązanie trzeba zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze trzeba przelać dokładnie taką kwotę, jaka widnieje na aktualnym saldzie do spłaty. Można ją odczytać z najnowszego harmonogramu spłat, podejrzeć logując się do bankowości internetowej lub udać się do placówki banku. Jeżeli kwota będzie za niska, wówczas nie pozwoli nam to na całkowitą spłatę i trzeba będzie dokonać dopłaty z własnej kieszeni.
Po drugie, po uruchomieniu kredytu konsolidacyjnego musimy udać się do poszczególnych banków, w celu zamknięcia zobowiązań. Jest to bardzo istotne, bo jeżeli tego nie zrobimy, to środki, które tam trafią, będą sobie spokojnie leżały i czekały na nadejście kolejnej raty. Wraz z dniem jej zapadalności bank ściągnie kolejną ratę, a kredyt będzie nadal funkcjonował. Dlatego jak najszybciej trzeba złożyć dyspozycję zamknięcia wszystkich posiadanych kredytów i dodatkowo dobrze jest poprosić o zaświadczenie mówiące o tym, że kredyt został całkowicie spłacony. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że bank nie nałoży wobec nas żadnych dodatkowych sankcji.