Kredyty gotówkowe bez wątpliwości mają wiele cech pozytywnych ponieważ są łatwo i szybko dostępne z drugiej zaś strony czekają także ciemne strony takie jak stosunkowo wysoki koszt pozyskania takiego kredytu lub dalej idące negatywne skutki socjo gospodarcze wynikające z dużej dostępności dodatkowych pieniędzy.

Rozpatrując negatywne strony kredytów gotówkowych należy rozpocząć od stosunkowo wysokich kosztów. Wynikają one przede wszystkim z ryzyka jakie ponoszą banki oraz ich kosztów i możliwości. Kredyty gotówkowe to niewielkie kwoty na krótki okres czasu, które można stosunkowo łatwo pozyskać z punktu widzenia klienta. Nie są tutaj przeprowadzane dogłębne analizy zdolności kredytowej klienta a cel na jaki zostaną przeznaczone pieniądze nie jest jakoś jasno sprecyzowany. Bank często nie zna osoby, której powierza swoje pieniądze i jest to bez wątpienia najbardziej negatywna strona tej formy kredytowania z punktu widzenia banku. Z powyższego bezpośrednio wynika też fakt, że kwoty kredytów gotówkowych zazwyczaj nie przekraczają kilku tysięcy złotych. Warto także zwrócić uwagę na fakt że prawdopodobnie najchętniej banki będą kierowały ofertę do swoich klientów oferując kredytowanie w postaci limitów debetowych na karcie. Mimo iż wiąże się to z wyższym ryzykiem, banki często wykorzystują ten produkt do pozyskania nowych klientów ponieważ ze względu na wysokość kwot po prostu im to się opłaca. Wysokie koszty kredytów gotówkowych to nie tylko koszty związane z oprocentowaniem kredytu tutaj dużą rolę odgrywają także prowizje za udzielenie kredytu. Warto dokładnie analizować oferty na rynku ponieważ kredyt niżej oprocentowany niekoniecznie musi być tańszy od wyżej oprocentowanego ale z niższymi prowizjami. Banki potrafią sformułować ofertę tak że kredyt w ogóle nie będzie oprocentowany a i tak wyjdą na swoje dzięki wysokiej prowizji.

Negatywne skutki wynikające z zaciągania kredytów gotówkowych nie kończą się jedynie na kosztach jednorazowych takiego kredytu. Znacznie gorszym zjawiskiem może być pętla kredytowa. Zjawisko to wynika bezpośrednio z cech charakterystycznych dla kredytów gotówkowych czyli wysokich kosztów i łatwości w pozyskaniu pieniędzy. Pętla kredytowa polega na tym że klient bierze kolejne kredyty na spłatę poprzednich, a przy naliczaniu coraz większego oprocentowania i coraz większej ilości odsetek traci płynność na tyle by nie być w stanie samodzielnie wyjść z takiej pętli. Na szczęście w przypadku banków sytuacja jest nieco lepsza niż w przypadku mniej pewnych instytucji finansowych udzielających pożyczki ponieważ bank lepiej dba o klienta i można np ustalić wakacje kredytow lub skonsolidować kredyty, dzięki czemu raty będą niższe.

Zobacz także:  Kredyt gotówkowy w XXI wieku.

Powiązane artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.