Lokata jako bezpieczny środek lokowania pieniędzy

Jeżeli dysponujemy pewną określoną sumą pieniędzy, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od trzymania jej w domowym sejfie będzie jakakolwiek inwestycja. Na rynku istnieje wiele możliwości inwestycji, sporo z nich zależy od posiadanych umiejętności czy wiedzy, jak na przykład gra na giełdzie, ale na szczęście istnieją też inne możliwości. Najpopularniejszą z nich są z pewnością lokaty bankowe.

Czym jest lokata?

Lokata to pewna specyficzna umowa, którą klient zawiera z bankiem. Wpłacając określoną w umowie sumę do banku, klient zgadza się na otrzymanie jej ponownie po upływie pewnego czasu – w zależności od trwania lokaty może być to jeden dzień, miesiąc, kwartał, pół roku czy rok. W tym czasie bank korzysta z powierzonych mu pieniędzy, ale jest zobowiązany zwrócić je klientowi wraz z wiadomymi od początku umowy odsetkami. Jak więc widać, wpłacając do banku na przykład 10000 zł na rok, przy oprocentowaniu lokaty powiedzmy 4%, w skali roku klient zyska 400 zł (bez podatku). Widać więc jak na dłoni, że lokaty SA zdecydowanie wartym uwagi narzędziem. Warto jednak pamiętać, że ciężko jest oczekiwać wysokiego zysku, gdy dysponuje się dość niską kwotą. Jednocześnie lokata jest dobrym sposobem na uchronienie pieniędzy przed skutkami inflacji.

Rodzaje lokat bankowych

Najpopularniejszą lokatą jest lokata terminowa. Czas jej trwania jest najróżniejszy – jak już zostało wspomniane, może ona trwać miesiąc, kwartał czy rok (możliwe są jednak jeszcze inne opcje). Warto zainteresować się oprocentowaniem, jakie oferują różne banki, bo chociaż jeden procent wydaje się nic nieznaczący, w skali roku może okazać się, że zyski mogły być o 500 czy 1000 zł wyższe. Lokaty terminowe, czy innymi słowy standardowe, są wyjątkowo bezpiecznym sposobem oszczędzania. Posiadają one odpowiednie ubezpieczenie, dlatego możemy być pewni, że po upływie czasu dostaniemy swoje pieniądze wraz z odsetkami z powrotem.

Zobacz także:  Lokata bankowa

Inne lokaty

Warte uwagi są również lokaty jednodniowe bądź overnight. Ich największą zasługą jest fakt, że w ciągu dnia klient może dowolnie operować swoimi środkami, a na noc wpłacać je na lokatę. Po godzinach pracy, czyli umownie od 16.00 do 9.00 rano następnego dnia pieniądze pracują na siebie, po czym są zwracane klientowi wraz z odsetkami. Jest to wyjątkowo wygodny sposób zarabiania.

Powiązane artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.